OČOVÁ: Obec preslávil M.Bel,zabúda sa ale na skvost gotiky-oltár Majstra Pavla

25.08.2012 Zvolen

Očová 25. augusta (TASR) - Učenec Matej Bel a film Očovské pastorále - to sú dva pojmy, ktoré najmä stredná a staršia generácia najčastejšie spája s obcou Očová v okrese Zvolen. Podpolianska dedina má však oveľa viac zaujímavostí, chýba im ale väčšia popularizácia a propagácia.

Skutočným skvostom, aj keď často opomínaným, je gotický oltár Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa nachádza v rímsko-katolíckom kostole. Aj keď je výrazne menší ako slávny oltár v kostole sv. Jakuba v Levoči, patrí mu významné miesto v rámci zachovaného umenia gotiky na Slovensku. Z pôvodne dvojkrídlového oltára Smrti Panny Márie z rokov 1514 až 1515 sa dodnes zachovala hlavná časť s reliéfom.

O tom, ako sa oltár dostal do očovského kostola, ktorý bol pôvodne postavený v prvej polovici 14. storočia, sa veľa nevie. Podľa niektorých historikov Očovania boli kedysi dobrí obchodníci a oltár získali pre kostol výmenou či kúpou.

Z neskorej gotiky pochádza aj ďalší kostolný oltár Mikuláša a Antona Pustovníka, ktorého pôvod pripisujú žiakom Majstra Pavla z Levoče.

Ďalším, aj keď na dnešnú dobu trochu netradičným miestom, ktoré stojí v Očovej za návštevu, je Izba revolučných tradícií, ktorú si obec i tamojšie poľnohospodárske družstvo udržiava desaťročia. Dnes však už nejde o klasickú muzeálnu miestnosť s medailami a hviezdami z čias socializmu, ale o objekt, kde v jednom nájdete predmety z poľnohospodárskej minulosti obce, tradičné očovské kroje, zdokumentovanú históriu družstva i obce a pamätnú izbu Mateja Bela. Miestnosť, venovaná tomuto učencovi a pedagógovi, vyzerá dnes (až na malé výnimky) rovnako, ako pred 30 rokmi, keď ju pri príležitosti 300. výročia jeho narodenia otvárali.

V dedine s 2500 obyvateľmi však najmä v ostatných rokoch pribudlo ešte ďalších niekoľko pozoruhodností, ktoré sa oplatí vidieť. Je to predovšetkým Remeselný dvor, aktuálne v exteriéri s vodným náhonom a kolesom na výrobu elektriny a novou chlebovou pecou. Nehmotným fenoménom je aj folklórny festival Očovská hruda, ktorý na budúci rok oslávi desať rokov od založenia.

Aj keď je dedina pomerne rozľahlá, ľahko sa v nej zorientujete. Návštevníkom k tomu pomáha aj ďalšia zaujímavosť - rozmerná mapa obce, ktorá už niekoľko rokov visí na jednej z vonkajších stien obecného úradu.
 

Vyberte región